Okulların açılmasına az bir süre kala  , 19.08.2023 Cumartesi Günü açıklanan YKS Yerleştirme sonuçları, bakışları her sene gündeme gelen barınma  sorununa  çevirdi. 28 Ağustos- 1 Eylül Tarihleri arasında yapılacak olan kayıt işlemleri için  hazırlıklarını yapan veliler ve  öğrencileri şimdiden bol masraflı günler bekliyor.

Ülkemizde özellikle pandemi ile başlayan konut krizi, Devlet bünyesinde olan yurt sayılarının yetersiz olması, özel yurtlarda oluşan fahiş fiyat artışı  nedeni ile öğrencilerin çoğu kendi yaşadıkları il sınırlarında bir üniversiteye gitmeyi tercih ediyor. Kendi yaşadığı il sınırlarında dahi zorlanarak bir eğitim-öğretim hayatı geçiren öğrenciler,  artık gençliğinin en güzel yıllarında maddi kaygıları bırakarak  sadece kendini geliştirme ve sosyal yaşamın zevklerini tadabileceği bir hayat arzuluyor.

Aileler, her yıl bir öncekine kıyasla daha da güç olan yaşam karşısında aile birliğinin giderlerini karşılamakta maddi olarak eziliyor. Her türlü imkanı  sağlamak için yeri geldiğinde zorunlu ihtiyaçlarından dahi fedakarlık eden ebeveynler , artık öğrencilere kira desteği , devlet yurtlarında kalacak öğrenciler için kişi sayısının daha az  olduğu, odaların çalışma ortamına uygun hale getirecek düzenlemeler beklemekte…

Kira bedellerinin büyük illerde  en az 1-2 asgari ücret tutarında olduğu, özel yurt ücretlerinin  ise geçen yıla kıyasla %100 oranında arttığı bu dönemde ailelerin bu bedelleri karşılamaları mümkün görünmüyor.

Bir başka pencereden bakıldığında ise farklı isimler adı altında oluşturulan yurtların, bu zorlu süreçlerde öğrencilerden nemalandığı açıktır. Yurt sorunun ise bilinçli olarak yaratıldığını düşünenler ise azımsanmayacak kadar fazla. Yoksulluktan beslenen birden fazla oluşumun ise böyle durumlar için  daha güçlü bir imkan sağlayarak uzun vadede bir  kazanım elde edeceği ise yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle  sorununun çözümü için öncelikle öğrencilerimizi ve velilerimizi barınma konusunda tercih hakkına sahip olacağı bir seviyeye getirmek haklı bir istek ve zorunluluktur.

Sonuç olarak artık ülkemizin geleceğini inşa edecek, rasyonel  bir bakış açısıyla  ülkemize eşik atlatacağına inandığımız gençlerin günümüzde hâlâ ulaşım ücretleri , barınma sorunu, niteliksiz eğitim noktasında uğraş vermemesi ,olması gereken çözümün devlet eliyle planlanması ve karşılanması  kanaatindeyiz…

Haftaya görüşmek üzere…