Türkiye'de yaşayanların temel ihtiyaçlarını karşılamak her geçen gün daha da zorlaşıyor. BES-AR'ın Şubat ayı araştırmasına göre, hayat pahalılığındaki artış, açlık sınırını 22 bin 834 TL'ye, yoksulluk sınırını ise 60 bin 757 TL'ye çıkardı.  Bu durum, birçok ailenin günlük gereksinimlerini karşılamakta büyük zorluklar yaşadığını gösteriyor. Araştırmaya göre, sağlıklı bir beslenme için gereken harcama tutarı da günlük 761 TL'yi aşmış durumda.

Büro Emekçiler Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR), Şubat ayı gıda harcamaları üzerine yaptığı çalışmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama miktarı 22 bin 834 TL iken, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 26 bin 970 TL olarak hesaplandı. Gıda harcamalarıyla birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlar için gereken toplam harcama miktarı olan yoksulluk sınırı ise 60 bin 757 TL'ye yükseldi. 

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

BirGün'de yer alan habere göre araştırmanın sonuçlarını paylaşan BES Genel Başkanı Özer Avanaş, "Buradan bir kez daha zamanında çay simit hesabı yapanlara soruyoruz? Sağlıklı beslenmenin günlük maliyetinin 761 TL’yi geçtiği bu yoksullaşma sürecinde; Bir kamu çalışanın ve kamu emeklisinin yıllık gelirinin yüzde 60’dan fazlasını kiraya ayırdığı, elektrik, doğalgaz, su ve diğer sabit giderlerin sürekli artırıldığı, kamu emekçilerine yüzdelik zamlar verip maaşlarında geriye dönük gelir kaybı olan enflasyon farkını maaş artışı olarak sunmak, yine bir müjde olarak açıklanan ancak asgari ücretin yarısından biraz fazla emekli aylığıyla emeklilerin insanca bir yaşam sürdürmeleri mümkün müdür?" dedi.