1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor

EPDK'nın yeni düzenlemesiyle, "Ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro" gibi farklı isimler altında satılan benzin ve dizel yakıtların artık piyasada yer alması engellenecek. Bu adımın ardından akaryakıt sektöründe tek fiyat dönemi başlayacak ve istasyonlarda sadece standart benzin, motorin (dizel) ve LPG satışı gerçekleştirilecek.

Dağıtıcı lisansı sahipleri, yeni düzenlemeye göre istasyon otomasyon sistemleri aracılığıyla farklılaştırılmış akaryakıtların takibini yapacaklar. Ayrıca, aynı türden farklı ticari isimler altında satılan akaryakıtların karışması durumunda, bu ürünler sadece en düşük fiyata sahip olanıyla satışa sunulabilecek.

EPDK'nın taslağında belirtildiği gibi, bu düzenleme kapsamında tüm yakıt türleri, araçlarda güvenle kullanılabilecek özelliklere sahip olacak. Farklılaştırılmış akaryakıt ile standart yakıtlar arasında kalite veya diğer özellikler açısından herhangi bir ayrım yapılmayacak, böylece tüketicilere güvenilir bir yakıt seçeneği sunulacak.