Fed'in enflasyonu izlemek için kullandığı PCE fiyat endeksinin beklentilere paralel bir seyir izlemesi ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları da altın fiyatlarını destekledi. Hafta boyunca en çok kazandıran yatırım aracı altın oldu. BIST 100 endeksi yatay bir seyir izlerken, Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 3,84 artışla 2.327 liraya yükseldi. Aynı dönemde cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 8,92 artarak 16.402 liraya çıktı. Çeyrek altının satış fiyatı ise yüzde 14,3 artarak 4.200 liraya yükseldi.

Goldman Sachs, ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının faiz indirimlerine başlaması ve artan talep nedeniyle bu yıl emtia fiyatlarında bir artış beklediğini belirtti. Goldman'ın yılsonu fiyat tahminlerine göre bakır için ton başına 10.000 dolar, alüminyum için ton başına 2.600 dolar ve altın için ons başına 2.300 dolar öngörüldü.

Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem

Dünya Altın Konseyi (WGC) Orta Doğu ve Kamu Politikası Başkanı Andrew Naylor, altının bu yıl diğer piyasalara rağmen "güvenli liman" olarak rolünün sarsılmadığına dikkat çekti. Naylor, mevcut piyasa koşullarının olumluluğuna rağmen enflasyon ve jeopolitik riskler gibi unsurların altının cazibesini artırabileceğini belirtti. Ayrıca, Naylor, "Altına olan yatırımcı ilgisi, tarihsel performansıyla kriz zamanlarında güçlendiğini gösteriyor" şeklinde ekledi.