İslam Memiş, yatırımcılara işlenmiş altın yerine kesme altın almalarını tavsiye ediyor. Özellikle son dönemde darphane tarafından basılan çeyrek, tam ve yarım altınlarda işçilik bedelinin bulunduğunu belirten Memiş, bu durumun altın alacakları olumsuz etkileyebileceğine işaret ediyor. Çeyrek altında yaşanan 70 TL'lik işçilik bedeli, asıl değerin üzerine ek bir maliyet oluşturuyor. Bu sebeple, kesme altının işlenmemiş ve saf yapısının yatırımcılar için daha avantajlı olduğunu vurguluyor.

Kesme altının, işçilik içermemesi ve doğrudan saf altından üretilmesi, yatırımcılar için güvenilir bir seçenek olabilir. Bu altın türü, genellikle gram cinsinden satılır ve diğer altın türlerine kıyasla daha karlı bir yatırım aracı olarak görülür. Ancak, bu noktada dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan İslam Memiş'e göre, kesme altın alımında güvenilir kaynaklardan temin edilmesi büyük önem taşıyor.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Bu konuda daha önce Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman'ın da dikkat çeken açıklamaları oldu. Özellikle kesme altın alımında güvenilir kaynakların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Özman, garantili ve paketli altınların alınmasını öneriyor. Bu şekilde, yatırımcılar alım ve satım süreçlerinde güvenilirliklerini koruyabilirler.

Sonuç olarak, altın alımı yaparken işlenmemiş kesme altının tercih edilmesi, yatırımcıların karlı bir seçenek olarak değerlendirebilecekleri bir alternatif olabilir. Ancak, bu tercih yapılırken güvenilir kaynaklardan temin edilmesi ve diğer altın türlerini tercih edenlerin de güvende oldukları unutulmamalıdır. Yatırımcılar, her zaman için kendi risk profillerine uygun yatırım stratejilerini belirlemeli ve bilinçli kararlar almalıdırlar.