Araba sahiplerini yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Buna göre Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışma sonucunda otomobil tamiri yapan esnaflara dair meslek kılavuzu hazırladı. Kılavuzda, “Tüketici, bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir. Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden indirim yapılan tutar derhal tüketiciye iade edilir” ifadelerine yer verildi.

Tarımsal maliyetler bir yılda yüzde 41 arttı Tarımsal maliyetler bir yılda yüzde 41 arttı

Milliyet'te yer alan habere göre; Hazırlanan kılavuzda, tamiratın tekrar yapılmasının gerektiği durumlarda, bu sürenin 30 iş gününü geçemeyeceğinin altı çizildi. Otomobil tamirinde doğrudan ürün satışı yapılmamasına rağmen, değişim ya da onarım gerektiren parçaların esnaf tarafından tedarik edilerek ve müşteriye sunulduğu belirtilen kılavuzda, araca takılan parçanın ayıplı olması halinde de sözleşmeden dönme, indirim ve ücretsiz onarım hakkı olduğu bilgisi yer aldı.

GÜVENSİZLİK FAKTÖRÜ

Tamircilik sektörünün artıları ve eksilerine değinilen kılavuzda, bu mesleğin gençlere yüksek gelir ve bol müşteri imkanı sunduğu söylendi. Farklı yerlerin, müşterilere sunduğu tamir ücretleri arasında ciddi farklılıklar olabildiği belirtilen kılavuzda, bu durumun da müşterilerin güvenini zedelediği ifade edildi.

Kılavuzda, yeni model araçlarda yaşanan arızaların tespit edilmesine yönelik eğitim ve tecrübe eksikliği, tamircilerin kullandığı test cihazlarının arıza tespitinde ancak yüzde 60-70 doğruluk imkanı vermesi de sektördeki zayıf yönler olarak gösterildi.