Araç piyasası son dönemde en durgun günlerinden birini yaşıyor. Araç alacaklar ÖTV oranlarında bir değişiklik olup olmayacağını merak ediyor.

Milliyet.com.tr'de yer alan habere göre İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, "Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz" dedi.

Ek MTV iptal edilecek mi? Gözler o tarihte! Ek MTV iptal edilecek mi? Gözler o tarihte!

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Son günlerde otomotivde ÖTV artışı ile alakalı bazı sebeplere dayandırılarak Bakanlığımızın artış öngören bir çalışma yürüttüğü söyleniyordu. Otomotivde tahsil edilen ÖTV oranı tüm vergi gelirlerinin ortalama %10’unu oluşturmaktadır. Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin %75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda."

Sıfır araç almak şu anda mantıklı mı?

Ertemel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geride bıraktığımız temmuz ayında distribütörler %5 ila 10 arası zamlar uyguladı. Bu noktada kur artışı temel gerekçe olsa da bu artışların nasıl belirlenerek hayata geçirildiği de oldukça önemlidir. Otomobil piyasası distribütörden başlayan yetkili bayi, ikinci el otomobil satıcıları, kiralama firmaları ve nihai tüketicileri kapsayan bir zincirden oluşmaktadır.

Bu sebeple olağan dışı fiyatlamaların tüm bu zincir üzerinde denetlenmesi ve varsa tespit edilmesi piyasamıza fiyat ve işleyiş anlamında daha da faydalı olacaktır.

Öte yandan Ticaret Bakanlığımız geçtiğimiz ay bireysel kullanıcıları da dahil ederek 6+6 yönetmeliğinin süresini 1 Ocak 2024’e kadar uzattı. Bu vesile ticari maksatlı araç alan pek çok kişi siparişlerini iptal etti. Bu boşluğu ihtiyaç doğrultusunda araç alan vatandaşlarımızın siparişlerinin öne çekilmesi doldurarak temmuz ayı tarihi rekora ulaşan satış adetlerine ulaştı.

Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanması ile satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalması ile de fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler."