Gerek trafik güvenliği gerekse de araçların bakımı için ticari araçlarda her yıl, binek araçlarda ise 2 yılda bir gerçekleştirilen araç muayeneleri için yeni karar geldi. Yapılan açıklamaya göre vatandaşların araç muayenelerini geciktirmeleri nedeniyle ödeyecekleri cezalarda Eylül ayından itibaren indirime gidileceği açıklandı. İşte indirim kampanyasının detayları ve indirimin geçerli olacağı son gün.

2023 TÜVTÜRK ÜCRETLERİ

Araç muayene ücretleri, aracın türüne ve cinsine göre değişebilir. Bu ücretler her yıl yeniden belirlenir ve duyurulur. Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK, bu ücretlerin belirlenmesi ve ilan edilmesinden sorumludur. Ticari araç sahipleri yıllık olarak, diğer araç türleri ise iki yılda bir araç muayenesi yaptırmak zorundadır. 2023 yılında araç muayene ücretleri Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından belirlendi. Bu ücretler, araç sahipleri tarafından ödenerek araçların muayenesi sağlanabilir.

Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları

ÖNEMLİ İNDİRİM

Araç muayenesinin süresini kaçıranlar için gecikme cezaları uygulanır. Bu ceza, her ay için yüzde 5 oranında artar. Ancak 12 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren 7440 sayılı Kanun ile bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve mevcut kanunlarda değişiklik yapılması amaçlanmıştır.

Yeni kanun, muayene ücreti ödemelerini geciktiren kişilere önemli bir indirim sunar. Bu çerçevede, muayenelerini süresi içinde yaptırmayan araç sahipleri için 30 Eylül 2023 tarihine kadar şu cezai ücretler uygulanacaktır: Her ay ve kesri için yüzde 0,75 oranında ceza uygulanacak. Yani 3 ay geciken bir otomobil muayenesi için 169,5 TL yerine sadece 25,4 TL gecikme cezası ödenecektir. Bu, gecikme cezalarında önemli bir indirim anlamına gelmektedir.