Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ'nin CEO'su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektöründe son birkaç ay içinde araç bulunurluğunda artışlar yaşandığını ve gelecek yıl sektörde bir daralma beklendiğini ifade etti.

Toyota C-HR Hybrid'in tanıtım toplantısı ve test sürüşü Bodrum'da gerçekleştirilirken, sektördeki gelişmeleri değerlendiren Bozkurt, mevcut dönemde talep birikiminin ve satış kampanyalarının sektörü dengede tuttuğunu paylaştı. Kasım ve Aralık aylarında benzer bir tablonun beklendiğini vurgularken, bu yılın 1 milyon 150 bin araç pazarıyla kapatacağını öngördü.

BluTV, Dünyaca ünlü şirkete satıldı! BluTV, Dünyaca ünlü şirkete satıldı!

Ancak gelecek yıl için beklentileri paylaşan Bozkurt, araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri ve krediye erişimde yaşanabilecek zorlukların, pazarın yüzde 30-35 daralmasına sebep olabileceğini dile getirdi. Bu durumda, 750-800 bin araçlık bir pazarın gerçekleşebileceğini belirtti.

Bozkurt, otomobil almak isteyenlere, bugün araç varsa hemen alınması gerektiği tavsiyesinde bulunurken, aylık performansların Avrupa'ya raporlandığını ve buna göre kararlar alındığını paylaştı. Aralık ayında hedeflere ulaşma kaygısının farklı olduğunu ancak gelecek yılın başlangıcında, belirsizliklerin ve zorlukların daha az olduğunu ifade etti. Yarınki durumu kestiremeyeceklerini, bu nedenle bugün araç almayı tavsiye ettiğini dile getirdi.