Aracı olanları çok yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı. Bu karar Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak ve yeni dönemde tüm arabalarda artık kullanımına yasak getirilecek.

TAMEMIYLA YASAKLANACAK

Otomobillerde üst sınıf görünümü sağlamak ve kaliteli görünüm elde etmek amacıyla araç sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği yöntem olan krom kaplama artık tamamen yasaklanacak. Krom kaplamanın yasaklanmasını öngören yasanın 2024 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’nin otomobil üretiminde krom kaplama kullanımını yasaklama kararının ardından krom kaplamanın yerine kullanılacak farklı bir malzeme arayışına girildi.

YÜKSEK MİKTARDA TOKSİK MADDE BARINDIRIYOR

Sağlık açısından oldukça zararlı olduğu tespit edilen krom kaplama işleminin havadaki emisyonların akciğer kanserinin neden olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda hazırlanan raporda, krom kaplama emisyonlarının dizelden 500 kat daha zehirli olduğu belirtiliyor. Krom kaplamanın zararlı emisyonlarını en aza indirgemek için kimyasal duman basıncı kullanılabilir ama bu kimyasal maddelerin de yüksek oranda toksik madde içerdiği ortaya çıktı.

Tarımsal maliyetler bir yılda yüzde 41 arttı Tarımsal maliyetler bir yılda yüzde 41 arttı

SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen krom kaplamanın sadece araçlarda değil aynı zamanda banyo, mutfak ve aydınlatma gibi alanlarda günlük yaşantıda sıklıkla kullanılan ürünlerde de bulunduğu açıklandı. Çevre dostu malzemelerin krom kaplamaya alternatif olabileceğini söyleyen Renault'nun baş tasarımcısı Gilles Vidal, Fransız markanın otomobillerinde arduvaz ve mantar kaplamaların yanı sıra %60 oranında geri dönüştürülmüş alkantara kullandığını söyledi.