İkinci el araç almak isteyenler dikkat! Fiyatlar çakıldı İkinci el araç almak isteyenler dikkat! Fiyatlar çakıldı

Asgari ücretle ilgili tahminler ve açıklamalar gündemde yer almaya devam ediyor. Ekonomist Muhammet Bayram, asgari ücretin taban fiyatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Milliyet'e konuşan Bayram, son açıklanan enflasyon oranlarını referans alarak, üç aylık kümülatif enflasyonun yüzde 25 civarında olduğunu belirtti. Ayrıca, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmelerden kaynaklı olarak yüzde 34'lere varan artışlar aldığını söyledi. 

Asgari ücret belirlenirken sadece enflasyonun değil, geçim endekslerinin, rekabet koşullarının ve ekonomik faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Bayram, enflasyonun yükünün emekçilere değil, sermayeye daha fazla yüklenmesi gerektiğini ifade etti.

Son zamanlarda asgari ücrete yapılan artışların rekor seviyelerde olduğunu hatırlatan Bayram, son altı aylık enflasyon farkının yüzde 40 civarında olduğunu ve net asgari ücretin 15.500 TL ile 16.000 TL arasında olabileceğini tahmin etti.

Ayrıca, Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının da referans olarak değerlendirilebileceğine dikkat çekti. Asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun pazarlık yapacağını belirten Bayram, vergi dilimlerinin sabitlenmesinin alım gücünü artırabileceğini de sözlerine ekledi.