Asgari ücret Ocak zammı için Tespit Komisyonu ilk adımını 20 Kasım’da atacak. Şimdi gözler Aralık ayında toplanacak işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevrildi. Asgari ücret Ocak 2024 zammı için 6 aylık enflasyon verileri önemli bir belirteç olarak masada yer alacak.

20 Kasım’da ilk adımı atılacak tespit komisyonunda ise revizyona gidilecek. Konuya ilişkin açıklamayı geçtiğimiz günlerde Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yapmıştı. Şimdiye kadar hiç kurmadığımız bir asgari ücret komisyonu olacak diyen Atalay, komisyonda asgari ücretli iki kadın ve iki erkek çalışanın olacağını belirtmişti.

3 OCAK 6 AYLIK ENFLASYON NETLEŞECEK

3 Ocak tarihinde açıklanacak yılın son enflasyon rakamı beklenirken, ‘Asgari ücret ne kadar olacak?’ sorusuna yanıt uzmanlardan geldi.

Araç sahipleri dikkat: Motorine indirim geliyor! Araç sahipleri dikkat: Motorine indirim geliyor!

Enflasyon rakamlarının yanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi sendikaları ve işverenlerle ilgili gerekli anket çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu iki veri asgari ücret belirlenirken müzakere masasında yer alacak.

Yeni yıl yaklaşırken, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili ipuçları da geliyor. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68 olurken, bu orana göre 6 aylık enflasyon ise yüzde 40.27 olacak. Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 50'yi bulması bekleniyor. Peki bu durumda asgari ücret ve emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Milyonların heyecanla beklediği emekli ve asgari ücret zammı için enflasyon rakamları bekleniyor. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yer alan yıl sonu enflasyon tahminine refah payının da eklenmesiyle her iki gruba da yüzde 50 civarında zam yapılması bekleniyor. Bu orana göre yeni yılda asgari ücret 17 bin lirayı, en düşük emekli maaşı ise 11 bin lirayı aşacak.

Öte yandan, uzmanlar yıl sonu enflasyon rakamının önemli olduğunu vurguluyorlar. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram'a göre, asgari ücrette yüzde 50'ye yakın bir artış bekleniyor ve bu, yaklaşık 16 bin TL'ye kadar çıkabilir. Bu oranlarla hesaplandığında, asgari ücretin farklı artış oranlarına göre Ocak 2024'te şu şekilde olması bekleniyor:

Yüzde 40 artış: 15.962 TL
Yüzde 45 artış: 16.532 TL
Yüzde 50 artış: 17.103 TL
Yüzde 55 artış: 17.673 TL