Gayrimenkul satışlarında beyan süreci başladı: 5 yıldan önceki satışlar vergilendirilecek! Gayrimenkul satışlarında beyan süreci başladı: 5 yıldan önceki satışlar vergilendirilecek!

Asgari ücretli vatandaş 17 bin 2 liralık maaş ile kirasını ve mutfak masrafını nasıl karşılayacağını düşünmeye başladı. Emekli olan vatandaşlar ise resmen açlığa mahkum edildi. Öyle ki emeklilere yapılan zama rağmen aldıkları maaş, bir kişinin geçine bilmesi için aldığı en düşük ücreti temsil eden asgari ücretin de altında kaldı.

ASGARİ ÜCRET CEBİMİZE GİRMEDEN ERİDİ

27 Aralık 2023 günü açıklanan 2024 yılı asgari ücret rakamlarının hemen ardından toplu ulaşımdan, akaryakıta, gıda ürünlerinden, giyime kadar her şeye zam yapıldı. Bu da yetmezmiş gibi 17 bin 2 liralık asgari ücret döviz kuru karşısında da resmen eridi.

Türk Lirasın karşısında giderek artan dolar karşısında 2024 yılı asgari ücreti şimdiden yani daha cebimize girmeden 13 dolar (389 TL) eridi. 

AYNI DURUM HAZİRAN AYINDAKİ ARA ZAMDA DA YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl da bu durumun aynısı yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 Haziran ayında açıkladığı asgari ücrete yapılan ara zam da o günkü döviz kuru karşısında cebimize girmeden 32 dolar yani 800 lira erimişti.  

İŞÇİ HİÇ BUKADAR ZOR DURUMDA KALMAMIŞTI

Öte yandan DİSK tarafından yayımlanan 2024 yılı asgari ücret raporunda da verilen zammın ortalama bir ücret haline geldiğine vurgu yapılarak  2002 yılında asgari ücretten düşük maaş alan işçilerin oranının yüzde 24.4 iken bu oran 2022 yılına gelindiğinde yüzde 33.8’e çıktığına vurgu yapıldı.

Kaynak: MilliGazete