2024 yılı için belirlenen net asgari ücret yüzde 49'luk bir artışla 17 bin 2 TL seviyesine yükseldi. Ancak, bu zam oranı Ocak ayındaki enflasyon rakamlarıyla birlikte göz ardı edilecek düzeyde eridi. Yeni yıl ile birlikte belirlenen asgari ücret, çalışanların cebine girmeden önce önemli bir kayba uğradı.

Asgari ücretin yıllık olarak iki kez güncellendiği dönemde, şimdi ise senede bir kez güncellenmesi gündemde. Merkez Bankası'nın açıklamaları, asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda önemli ipuçları sunuyor. Ancak, enflasyonun seyrine bağlı olarak, bu durumun ne yönde ilerleyeceği belirsizliğini koruyor.

Altın fiyatları yükseliyor: Yatırımcılara kritik uyarı! Altın fiyatları yükseliyor: Yatırımcılara kritik uyarı!

Seçim sonrası enflasyonun emekçilere yansımasıyla birlikte, Merkez Bankası'nın 2024 için ara zam olmayacağını duyurması dikkat çekiyor. Ancak, bu durumda asgari ücretin yılın büyük bölümünde açlık sınırının altında kalması kaçınılmaz görünüyor.

TCMB'nin enflasyon raporunda yer alan ifadeler, asgari ücretin yıl sonuna kadar önemli bir kayıp yaşayacağını öngörüyor. Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme için gereken açlık sınırının, 2024 yılı Ocak ayında 15 bin 48,89 TL'ye yükseldiği de belirtiliyor. Bu durumda, asgari ücretin açlık sınırının altında kalması, ekonomik sıkıntıların devam edeceğine işaret ediyor.