Bakan İbrahim Yumaklı duyurdu: Yurtdışından canlı hayvan ithalatını artık özel sektör değil devlet yapacak.

TÜİK verileri: Tüketici güveni şubat ayında geriledi! TÜİK verileri: Tüketici güveni şubat ayında geriledi!

Yumaklı, yeni uygulamayla birlikte ithal edilen hayvanların artık 4 ay satılamayacağını böylece al-sat sebebiyle oluşan fiyat artışlarının da önleneceğini belirtti.

HAYVANCILIKTAKİ YENİ YOL HARİTASI 2028'E KADAR UYGULANACAK

NTV'de yer alan habere göre, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvan ithalatıyla ilgili yeni uygulamalara gidileceğini duyurdu.

Yumaklı şunları söyledi:

"Et ve Süt Kurumu ve birlikler taleplerini bize iletecek. Biz uygun gördüğümüz kadar hayvanı seçerek getireceğiz. Yani artık hayvan ithalatında özel sektör olmayacak. Aşıları yapılmış hayvanların garantisi de biz olacağız. Ayrıca ithal edilen hayvanlar 4 ay boyunca satılamayacak. Böylece al-sat yaparak fiyat yükseltilemeyecek.”

Bakan Yumaklı, yurtiçi et piyasasındaki dengeyi hayvan ithalatı işinin özel sektöre bırakılmasının bozduğunu vurguladı.

Yumaklı, "Özel sektör ithal ettiği hayvanı bazen kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Fiyat oluşumunu bekliyor." dedi. Tarım Bakanı, yeni uygulanacak sistemle özel sektörün sebep olduğu fiyat artışlarını önlenmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Hayvancılıkta nihai hedefin ise hayvan ithalatını bitirebilmek olduğunun altını çizen Yumaklı, bunun için kaliteyi artıracak az miktarda alım yapılacağını belirtti.