Ekonomi Gazetesi'nden Şebnem Turhan'ın haberine göre, Makroihtiyati önlemler adı altında son yıllarda üst üste gelen regülasyonlara uyum için çalışan bankacılık sektörü, yeni ekonomi yönetiminin sadeleşme adımlarından medet umarken yine bir açmazın içine düştü. Kur korumalı mevduatı azaltmayı ve TL vadeli mevduata dönüştürmeyi hedefleyen yeni adımlar sonrası sektör hesap kitap yapıyor.

Son dönemde sürekli regülasyonlarla karşı karşıya kalan bankacılık sektörü, Merkez Bankası'nın KKM kararı sonrası ilk adım olarak dijital kanallardan döviz dönüşlü KKM hesabı açılması uygulamasına son verdi.

Toplantı üzerine toplantı yapan hatta önceki gün Merkez Bankası ile de bir araya gelen bankacılık sektörü ilk hamle olarak mobil ve internet şubelerinden döviz dönüşlü KKM hesabı açılmasına son verdi. Şubelerden bu hizmet devam ederken bankacılık sektörü kaynakları tasarruf sahibini ikna için mobil uygulamadan kaldırıldığını dile getirdi. Öte yandan sektör kaynakları mevduatta ikili faiz döneminin de başlayabileceğine işaret etti.

Bankalar mobil işlemlerden KKM hesabı açılması uygulamasına son verdi.

Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları

İKİLİ FAİZ DÖNEMİ

Bir başka bankacılık sektörü kaynağı ise yeni dönemde ikili bir faiz uygulanması ihtimali bile olduğunu işaret etti. Hiç KKM’ye hiç girmemiş sadece TL mevduat müşterisi olan tasarruf sahiplerine düşük faiz, KKM vadesi dolana ise TL vadeli mevduata cezbedebilmek için yüksek faiz verilebileceğini vurgulayan kaynak, bankaların bu hesapları yapmaya başladığını ifade etti. Bir diğer sektör yetkilisi ise düz TL vadeli mevduatı olan tasarruf sahibinin düşük faiz verilmesi durumunda karşı çıkacağını ve onun da KKM’ye yönelme riski bulunduğuna dikkat çekti.

ŞUBEDEN DÖVİZ DÖNÜŞLÜ KKM HESABI AÇILABİLİYOR

Bir bankacılık sektörü kaynağı, bankalarda an itibariyle sistemlerin tüm kontrolleri yapacak durumda olmadığı ve manuel kontrol sağlanabildiği için mobil ve internet şubelerinden döviz dönüşlü KKM yapılmasını kapatıldığını söyledi. Kaynak, şubelerden şu an işlemlerin yapıldığını dile getirerek KKM müşterisinin TL vadeli mevduata iknası için de birebir görüşme yapılabilen şubelerin daha uygun olduğunu vurguladı.

BANKALAR İKNA İÇİN ŞUBEYE DAVET EDİYOR

Bankalar, müşterilerini KKM'den vazgeçirmek için şubelere davet ediyor. 10Haber'den Nuray Tarhan'ın haberine göre, cep telefonu uygulamalarında KKM başvurularını kapatan birçok banka, konuyu sormak için kendilerini arayan müşterilerini de bankaya davet ederek, paralarını TL mevduat hesabına yatırmaya ikna etmeye çalışıyor. Son gelişmeler üzerine birçok bankanın müşteri temsilcilerini teknik detaylar hakkında bilgilendirmek için sık sık e-posta göndermenin yanı sıra ardı ardına toplantı düzenlediği de ifade ediliyor.

Kur korumalı mevduatların büyüklüğü 3,36 trilyon liraya ulaşmış durumda. KKM hesaplarının yüzde 70'i ise döviz dönüşümlü. KKM'nin toplam mevduatlar içindeki payı yüzde 26 seviyesinde.