SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı

Her yıl milyonlarca dolarlık mevduat, zamanaşımı sebebiyle banka hesaplarından alınarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyor. Ziraat Bankası, uzun süredir işlem görmeyen ve atıl durumda bekletilen hesaplardaki paralar için müşterilerini uyardı. Banka, bu durumun önüne geçmek için 15 Haziran 2024 tarihine kadar başvurmayan müşterilerin hesaplarındaki bakiyelerin sıfırlanacağını duyurdu.

Bankanın yayınladığı duyuruya göre, zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde adı bulunan müşterilerin en geç belirtilen tarihe kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleriyle başvurması gerekiyor. Aksi halde, hesaplardaki bakiyeler yasalara göre TMSF'ye devredilecek.

Ziraat Bankası'nın yaptığı açıklamaya göre, bu durum 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesi ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde gerçekleşiyor. Bankalar, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini belirli bir süre internet sitelerinde ilan etmekle yükümlüdürler.

Banka, müşterilerine gönderdiği bilgilendirme notunda, listede adı bulunan müşterilerin durumlarını kontrol etmeleri ve gerekli aksiyonları almaları gerektiğini vurguladı. Bu sürecin sonunda, itiraz kanallarının açık olduğunu ancak ihtilaflı durumlarda bakiyelerin kurtarılmasının uzun zaman alabileceğini belirtti.

Müşteriler, hesaplarını düzenli olarak kontrol etmeli ve gerekli işlemleri yaparak bu durumdan etkilenmemelidirler. Aksi halde, zamanında başvurmayanların hesaplarındaki tüm paralar kaybedilebilir.