Harcama alanlarıyla ilgili yapılan düzenlemeler, kredi kartı kullanıcılarını doğrudan etkileyecek nitelikte. Özellikle nakit avans işlemlerinde sınırlama getirilmesinin ardından, kredi kartlarıyla döviz, altın ve kripto varlık alımları da yasaklandı. Bu yasağa uymayan kart sahiplerinin kredi kartı kullanımının engelleneceği belirtiliyor.

Bankaların bu ay müşterilerine gönderdiği kart ekstrelerinde dikkat çeken bir uyarı yer alıyor. Bazı bankalar, kartların kapatılma riskine karşı müşterilerini bilgilendiriyor. "Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir" şeklindeki uyarı, kullanıcılara dikkatli olmaları konusunda net bir mesaj veriyor.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, şubatta TÜFE'de yüzde 4,53'lük artış kaydedildi TÜİK'in açıkladığı verilere göre, şubatta TÜFE'de yüzde 4,53'lük artış kaydedildi

Gelecekte de kredi kartı kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Bankacılık kaynakları, faiz oranlarında düzenleme, taksit sınırlaması ve harcama tutarlarına sınırlama gibi değişikliklerin gündemde olduğunu ifade ediyor.