Ekonomik kriz Türkiye'yi derinden sarsmaya devam ediyor.  Döviz kurlarındaki ani artışlar ise vatandaşları sıkıntıya sokarken, Dolar 27 lirayı, Euro'nun ise 30 lirayı aşması piyasaları da doğrudan etkiliyor. 

Ekonomideki kötü gidişatın bir sonucu olarak Türkiye'de iflas eden firma sayısında da artış yaşanıyor. İşte çarpıcı iflas verileri:

6 AYDA 9 BİN FİRMA KAPANDI

negolonline'nin haberine göre, geçtiğimiz yıla oranla kapanan ticari işletme sayısı yüzde 16 arttı. 2023 yılının ilk 6 ayında iflas eden şirket sayısı 9 bini aştı. Haziran ayında ise 1938 şirket iflasını duyurdu. Yani ortalama olarak her gün 32 şirket iflas etti. 

HERKESİN BİLDİĞİ FİRMALARDA İFLAS ETTİ

Ekonomideki bu olumsuz tablo, birçok meşhur firmayı da etkiledi ve iflaslarına yol açtı. İşte dikkat çeken bazı iflas eden firmalar:

Coşgun Süt: Aydın şehrinde faaliyet gösteren büyük bir süt firması kısa süre önce iflasını duyurdu.

Asdin Tekstil: Türkiye'nin önde gelen tekstil firması iflas etti. 58 yıldır faaliyet gösteren firma, kumaş üretiminde lider konumdaydı ve iflas haberleri tüm sektörü üzdü.

İşte asgari ücret için en düşük tahmin! İşte asgari ücret için en düşük tahmin!

Hacı Sayid Gıda: 1960 yılında kurulan gıda firması geniş bir alanda faaliyet gösteriyordu, ancak kriz nedeniyle iflasını açıkladı.

Aygün Alüminyum: Yaklaşık 20 ülkede faaliyet gösteren büyük bir alüminyum firması olan Aygün Alüminyum, krizin etkisiyle iflasını duyurdu.

Detur: Türkiye'nin dünya çapında faaliyet gösteren turizm firması birkaç ay önce iflasını açıkladı.