Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği'nde değişiklikler öngören bir taslak hazırladı. Taslağa göre, mobil cihazlar arasında USB Type-C standardına uyumun artması hedefleniyor.

Yeni Düzenlemeler Yolda

Bu taslakla birlikte, belirli kategorideki telsiz ekipmanlarının şarj cihazı olmadan da piyasaya sürülmesi düzenleniyor. İşletmeler, ürünlerini şarj cihazıyla birlikte sunarken aynı ürünü şarj cihazı olmadan da tüketicilere sunabilecekler.

TikTok, yapay zeka İle müstehcen içeriklere karşı önlemler alıyor TikTok, yapay zeka İle müstehcen içeriklere karşı önlemler alıyor

Çevreye Duyarlı Bir Adım

Bu yönetmelik değişikliklerinin çevre üzerindeki olumlu etkileri göz ardı edilemez. Ortak şarj cihazlarının kullanımıyla yıllık 1.000 ton elektronik atık azalacak ve tüketicilerin cebinden yaklaşık 250 milyon euro tasarruf edilecek.

Türkiye'de Beklenen Etki

Türkiye'de yılda yaklaşık 15 milyon cep telefonu satılıyor ve bu değişikliklerin yıllık 1,5 milyon adetlik şarj cihazı üretiminde azalmaya yol açması öngörülüyor. Bu da yıllık 1 milyar 125 milyon liralık tasarruf potansiyeli sunabilir. Yeni yönetmeliklerin sektörde önemli değişikliklere yol açması bekleniyor.