Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamaları kapsamında Konya'da etkinlikler devam ediyor. Konya Barosu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle balo düzenledi.

Konya’da çeşitli suçlardan aranan 93 şahıs yakalandı Konya’da çeşitli suçlardan aranan 93 şahıs yakalandı

Cumhuriyet Balosu’nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Baro Başkanı Av. Oktay Unkur, “Saygıdeğer meslektaşlarım ve değerli konuklar, sizi ay yıldızlı bayrağın ve bir çift mavi gözün aydınlığında Konya Barosu adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Kurtuluş Mücadelesi; “Kayıtsız, Şartsız ve Bağımsız Bir Türk Devleti Kurmak” ülküsü ile başlayan, “Ya İstiklâl Ya Ölüm!” andıyla nihai hedefe ulaşan emperyalizme karşı verilmiş şanlı bir mücadeledir. Bu mücadele, milli egemenliğin tesisi sonucunda cumhuriyet ile taçlandırılmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. 100 yıllık bu değer, bizi ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen, eşit haklara sahip bireyler olarak devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir” diye konuştu.

Unkur’un sözlerinin devamında, “Devlet yönetimini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet rejimi, 1923'ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuş ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmiştir. Bu manada cumhuriyet, özellikle Türk kadınını hak ettiği saygın konuma taşıyarak, dünyadaki birçok ülkeden önce medeni haklara sahip özgür ve eşit bireyler haline getirmiştir. Tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımızı geliştirerek bu günlere kadar gelmiştir. 100 yıl önceki vizyonla hayata geçmeye başlayan Cumhuriyetin kazanım ve kurumlarının bugün bile birçok medeni ülkeden daha ileride olması, Türk devrimlerinin ne denli eşsiz olduğunun bir göstergesidir. Bağımsızlık, ulusal egemenlik, sosyal devlet, laiklik, hukuk devleti, yurttaşlık bilinci gibi kavram ve kazanımlar, cumhuriyetin muasır medeniyet seviyesini işaret eden eserleridir. Cumhuriyet sisteminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşamına en uygun olan yönetim şekli cumhuriyettir.” Cumhuriyet rejimi bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi unsurları barındırdığı için Türk milletine yakışan yegâne yönetim biçimidir. Cumhuriyetin anlam ve önemini, onun bize ve ülkemize kazandırdığı değerleri her zamankinden daha çok özümseyerek, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmalıyız. Bu nedenlerle; Cumhuriyet Bayramını, her yıl 29 Ekim’de milletçe, gururla, onurla ve her geçen gün daha da artan bir coşkuyla kutlamalıyız. Baromuzun 111. kuruluş yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlamanın haklı gururu ve sevincini yaşamaktayız. Geçmişten aldığımız ilham ve sizlerden aldığımız güç ile hep birlikte Konya Barosu olarak, insan haklarına, adalete, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına ve 100. yılını yaşayan Cumhuriyetimize hizmet etmeye ve kurucu değerler ışığında yürümeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ışığında genç cumhuriyetimizin 100. yaşını ve cumhuriyet bayramımızı kutluyorum” dedi.

Bu vesile ile konyahaberal.com ailesi olarak bizlerde Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimizle kutluyoruz.