Ülkenin geniş bir kesimini ifade eden asgari ücretli ve emeklilerin maaşlarına düşük zamlar yapılırken hayatı devam ettirebilmek için gerekli olan en temel ihtiyaçların karşılanmasının masrafı artmaya devam ediyor. Zam furyasından nasibini damacana su da aldı. Damacana suya gelen zamlar 1 yılda yüzde 100'ü aşan rekor boyutlara ulaştı.

45 TL'DEN 90 TL'YE YÜKSELDİ

İçecek Üreticileri Derneği (İÇDAŞ) verilerine göre, geçtiğimiz yıl aynı dönem 19 litrelik damacana suyun ortalama fiyatı 45 lirayken 2024 Ocak ayında 90 TL'ye yükseldi. Böylelikle, son bir yılda damacana suya tam yüzde 100 zam yapıldı.

TÜKETİCİ HAKLARI SAVUNUCULARINDAN DAMACANA SU ZAMMINA TEPKİ

Türkiye Tüketici Konfederasyonu (TÜKODER) Başkanı Bülent Deniz, "Damacana su fiyatları son bir yılda yüzde 100'e yakın arttı. Bu zamlar tüketicileri zor durumda bırakıyor. Tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için zamların geri çekilmesi gerekiyor" dedi.

Dolar ve sterlin değerlerinde tarihi rekor: Sterlin ilk kez 40 TL sınırını aştı Dolar ve sterlin değerlerinde tarihi rekor: Sterlin ilk kez 40 TL sınırını aştı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise, "Damacana su fiyatlarındaki artış, fahiş fiyat uygulamasıdır. Bu artışların geri çekilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor" diye konuştu.