Ülke genelindeki sigortalılık oranı %58'e ulaşırken, toplam sigortalı konut sayısı 11,5 milyonu aştı.

Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) talebinde belirgin bir artışa neden oldu. Özellikle yoğun kentleşmenin gözlendiği Marmara Bölgesi, deprem sigortasına en yüksek ilgiyi gösteren bölge oldu. Bölgede bulunan 4 milyon 492 bin 633 konuttan %66'sında DASK poliçesi mevcut. Marmara'yı sırasıyla %58 ile Doğu Anadolu, %54 ile Akdeniz, %52 ile İç Anadolu ve %51 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip etti. En düşük sigortalılık oranı ise %46 ile Karadeniz'de kaydedildi.

İller bazında incelendiğinde ise Bolu %91 ile en yüksek sigortalılık oranına sahip il oldu. Bolu'yu %89 ile Düzce, %86 ile Yalova, %84 ile Bingöl ve %83 ile Muğla izledi. Sigortalılık oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla %32 ile Gümüşhane ve Bayburt oldu. Bu illerdeki poliçe üretimleri ise sırasıyla 4 bin 816 ve 9 bin 879 oldu.

6 Şubat depremleri sonrası DASK, depremden sadece 24 saat sonra ilk hasar ödemelerini gerçekleştirirken, 4 aylık süreçte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın tespit ettiği hasarlı konutların ödemelerini tamamladı. Ocak ayı itibarıyla yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık 35 milyar liraya ulaşan tazminat ödemeleri yapıldı. Tazminat ödemelerini hızlandırmak amacıyla DASK, avans ödemesi uygulamasını hayata geçirdi. Buna göre, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin %20'si, orta hasarlı binalar için ise %10'u sigortalılara avans olarak ödendi.

Yeni yönetmelikle birlikte betonarme yapılar için sigorta birim metrekare bedeli 3 bin 16 liradan 6 bin liraya, bir mesken için ise azami teminat tutarı 640 bin TL'den 1 milyon 272 bin TL'ye yükseltildi. Ayrıca, DASK'ta bir ilke imza atılarak 1 Ocak 2024'ten sonra düzenlenen poliçelere enflasyon koruması getirildi. Bu düzenleme ile yeni tarihli poliçe teminatları aylık enflasyon oranında güncellenmekte ve sigortalıların teminatları güvence altına alınmaktadır.

Son olarak, DASK'ın kapsamını genişletmek adına yapılan çalışmalar kapsamında Temmuz ayında tamamlanması planlanan Zorunlu Afet Sigortası geliyor. Bu yeni sigorta ile sel gibi doğal afetler de kapsam dahiline alınarak tek bir poliçe altında teminat sağlanacak.