Bakan Kacır, KOBİ'lere destek olmak amacıyla hayata geçirilen projeler kapsamında, 4 milyar TL finansman desteğinin dağıtımına başlandığını açıkladı. Bu finansman desteği, KOSGEB aracılığıyla deprem bölgelerindeki işletmelere aktarılacak.

Kacır, KOSGEB tarafından onaylanan ve henüz ödemesi gerçekleştirilmemiş işletmelere yönelik destek ödemelerinin de tekrar başladığını belirtti. "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" kapsamında yer alan bu ödemelerin bugün itibariyle aktarılmaya başlandığını kaydetti.

Ayrıca, uluslararası işbirlikleriyle desteklenen projeler kapsamında Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki işletmelere 450 milyon dolarlık finansman sağlandığına dikkat çekildi. Bu çerçevede, KOSGEB aracılığıyla bugüne kadar 11 ilde 39 bin 680 işletmeye 12,8 milyar lira ödeme yapıldığı vurgulandı.

Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli Emekli maaşını farklı bir bankaya taşımaya çalışanlara kredi engeli

Kacır, bölgedeki işletmelere yönelik desteklerin devam edeceğini belirtirken, uluslararası kuruluşlarla yeni finansman kaynaklarının bulunması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. İspanya İş Birliği ve Kalkınma Ajansı ile yapılan çalışmaların bu kapsamda önemli olduğu vurgulandı. Böylece, bölgedeki işletmelere verilen desteklerin sürdürüleceği belirtildi.