SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı

2024 yılında Aile Destek Programı kapsamında sunulan maddi yardım miktarı 1500 TL'den 2500 TL'ye yükseltilmiş durumda. Ancak, bu destekten faydalanmak isteyenler için önemli detaylar bulunmaktadır. E-devlet üzerinden başvuru süreci nasıl işliyor? Kimler bu yardımdan yararlanabilir? Başvuru şartları nelerdir?

Sosyal yardım programı özellikle asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip hanelere yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu yardım, sosyal güvencesi olmayan, maddi zorluk içinde olan, kirada yaşayan, hanede okuyan çocukları veya engelli ve yaşlı bireyleri bulunan ailelere öncelikli olarak verilmektedir. Ayrıca, düzenli olarak devletten sosyal yardım alanlar ve kronik hastalar da bu yardımdan yararlanabilmektedir.

Başvuru için belirli şartlar bulunmaktadır. Türkiye vatandaşı olmak, mavi kart sahibi olmamak, yurt içinde ikamet etmek ve 18 yaşını doldurmuş olmak başvuru şartları arasındadır. Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması ve sosyal güvencesinin bulunmaması da başvuru için gereken koşullardır. Başvurular, e-devlet üzerinden online olarak veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen yapılabilmektedir.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapılmalı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasına ulaşılmalıdır. Sağ köşede bulunan 'Yeni Başvuru' linkine tıklayarak başvuru süreci başlatılabilir.