Akademisyenler, dövizdeki yükselişin seçimlere kadar devam edeceğini belirterek, fiyat tahmininde bulundu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Yakup Küçükkale VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Prof. Küçükkale, “Geçen seneyi 29 TL’den kapatacağını söylemiştik ama 2024 yılının sonunda hangi seviyede olacağını söylemek mümkün değil.

Önce yerel seçim sonrasında uygulanacak ekonomi politikalarını görmemiz gerekiyor. Şu anda dolar tutuluyor ama seçim öncesinde olduğu gibi değil. Yakın dönemde kur sürekli baskılanıyor, sonra bir an geliyor serbest bırakılıyor ve dolar zıplatılıyordu.

Şu anda kontrollü güdümlü bir yükseliş seyri var. 2,5 ay sonra seçim var. Ben dolar kurunun 34- 35 liraları görebileceğini düşünüyorum. Yükseliş sürecek” dedi.

KOZANOĞLU RAKAM VERDİ

Dolar kuru kritik eşik olarak nitelendirilen 30 TL'yi aştı. Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, "Yerel seçimlerden önce yine rezerv yakma pahasına döviz tutuluyor. Seçime 32-33 TL ile girmek isteniyor!" yorumunu yaptı.

Türkiye'de et ve tavuk tüketimi AB ülkelerinin gerisinde! Türkiye'de et ve tavuk tüketimi AB ülkelerinin gerisinde!

Döviz kuru dün güne hareketli başladı. Dolar fiyatları, haftanın dördüncü işlem gününde kritik eşik olan 30 TL'yi aştı ve böylelikle tüm zamanların gördüğü en yüksek seviyeyi yukarı çekti. Avro ise, yeniden 33 TL'nin üzerini test ederek, tarihi zirvesini yeniledi.

Eylül başından bu yana günlük sınırlı değer kayıplarını sürdüren TL'deki kayıp aralık ayının ilk yarısında görülen tempoya kıyasla biraz hızlandı. Geçen yılın tamamını yüzde 36,6, aralık ayını yüzde 2,2 kayıpla kapatan TL, yılın ilk 11 gününü dolar karşısında yüzde 1,6 değer kaybetti. TL'nin son 5 yıldaki değer kaybı yüzde 80 oldu.

SEÇİME KADAR TUTACAKLAR

Kurdaki yükselişi değerlendiren iktisatçı Prof. Dr Hayri Kozanoğlu, seçim öncesi kurun rezerv yakma pahasına tutulacağını kaydetti. Kozanoğlu X hesabından yaptığı paylaşımda, "Dolar seçimden önce 20 TL’de tutuldu.

Bu hem ekonomide bir istikrar görüntüsü verdi hem de enflasyonu kontrol altında tuttu. Bu arada rezervlerin dibi kazındı. Şimdi yerel seçimlerden önce yine rezerv yakma pahasına döviz tutuluyor. Seçime 32-33 TL ile girmek isteniyor!" ifadelerini kullandı.

İktidarın ekonomik hedeflerinin yer aldığı Orta Vadeli Plan'da (OVP) dolar kurunun yıllık ortalama değerleri, 2024 yıl sonu 36,8 TL, 2025 yılında 43,9 TL ve 2026 yılında 47,8 TL olacağı tahmin ediliyor. Bu arada ABD'li yatırım bankası JPMorgan dün dolar/TL için 2024 yıl sonu tahminini 34 seviyesinden 36’ya revize etti.