Son yıllarda Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biri olan kur artışları, son aylarda yerini daha istikrarlı bir pariteye bırakmış durumda. Ekonomistler, bu durumu, 31 Mart seçimleri öncesinde piyasaların baskılanmasına bağlıyorlar. Ancak 2024 yılının sonuna doğru dolar kurunda önemli artışlar bekleniyor.

Meclis'ten geçen Kanun Teklifi ile döviz hesaplarından elde edilen fon ve faiz gelirlerine yönelik vergi tavanı yüzde 40'a çıkarıldı. Bu değişiklikle birlikte, iktidarın yeni ekonomi yönetimi, döviz sahiplerine yönelik bir dizi yeni sınırlamaya daha imza attı.

Özellikle 21 Aralık 2021'de ani kur artışlarını engellemek amacıyla başlatılan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi, yaz aylarında Hazine'ye ağır bir yük getirdiği gerekçesiyle tasfiye edilmişti. Bu süreçte, Merkez Bankası önderliğinde yapılan KKM tasfiyesinde TL dönüşümlü hesapların büyük bölümü kapatılırken, geriye kalan dövizden dönüşümlü KKM hesapları için de sınırlamalar getirildi. TCMB, bu kapsamda bankalara yeni kararlarını tebliğ etti.

Birkaç ay önce, döviz bulunduran bankalara, bulundurdukları yabancı para mevduatına karşılık yüzde 4 oranında zorunlu karşılık Türk lirası şartı getirilmişti. Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile bu oran yüzde 8'e çıkarıldı. Yani bankalar, her 100 dolar için yaklaşık 240 lira karşılık bulundurmak zorunda kalacaklar. Bu karar, bankalara, KKM'den çıkıp dövize yatırım yapmak isteyenlerin önünü kesme amacını taşıyor. Bu doğrultuda, TCMB'nin talimatları doğrultusunda, KKM müşterilerinin TL mevduat faizlerini artıran bankalar, son 22 yılın en yüksek mevduat faizlerine ulaştılar.

Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem

Türkiye'de bulunan mevduatların yaklaşık yüzde 70'i döviz ya da altın türünde muhafaza edilirken, söz konusu karar bankalar için likidite tutma zorunluluğunu artıracak gibi görünüyor.