Banka hesaplarınızda bekleyen unutulmuş paraların farkına varmadığınız bir gerçek olabilir. Özellikle özel sektör çalışanları ve devletten destek alan bireyler, bu tür ödemeleri unutabiliyor veya fark etmiyor olabilirler. Devlet, size maddi destek sağlamış olabilir ve bu desteği almadığınızın bile farkında olmayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), e-Devlet ve PTT üzerinden yapılan birçok destek ödemesi, hak sahiplerine henüz ulaşmamış olabilir. Bu paralar genellikle çeşitli sebeplerle unutulmuş veya fark edilmemiş olabilir.

Peki, unutulmuş paraları nasıl bulabilirsiniz?

İşte size adım adım rehber:

  1. Öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapın. (https://www.turkiye.gov.tr/)
  2. Arama kutusuna "Şahıs Ödemeleri Sorgulama" veya "Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama" yazın ve ilgili hizmete tıklayın.
  3. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girmeniz istenecek.
  4. "Sorgula" butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Bu adımları izleyerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve şahsınıza ait ödemeleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Böylece, unutulmuş paralarınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Gram altın yükselişte! Gram altın bugün ne kadar oldu? Gram altın yükselişte! Gram altın bugün ne kadar oldu?

Unutulan paraların geri alınması için ilk adım e-Devlet üzerinde sorgulama yapmaktır. Hak sahibi olduğunuz paraları tespit ettikten sonra, geri almak oldukça kolay olacaktır. Örneğin, yaşlı aylığı gibi destekler belirli koşullar sağlandığında 65 yaş üstü vatandaşlara verilmektedir. Benzer şekilde, engelli bireylerin bakımını üstlenen yakınlarına sağlanan destekler de unutulmuş paralar arasında yer alabilir.

Siz de unutulmuş paralarınızı kontrol etmek ve haklarınızı almak için e-Devlet'i ziyaret edebilirsiniz. Unutulan paralarınızı bulmak, beklenmedik bir maddi destek sağlayabilir ve sizin için önemli bir kaynak olabilir.