Son düzenlemelerle birlikte, işverenlerin çalışan haklarını ihlal etmeleri durumunda alacakları cezalar artıyor. Özellikle asgari seviyede maaş gösterip eksik prim ödeyen işverenler, meslek kodlarını yanlış girenler veya diğer hak ihlallerinde bulunanlar için zorlu bir dönem başlıyor.

SGK'nın yeni yılla birlikte işverenlere yönelik cezaları artırmasıyla birlikte, hatalı işlem yapan işverenler ciddi maddi yükümlülüklerle karşı karşıya kalacaklar. Ceza ödemelerinin yanı sıra tazminat ödemek zorunda kalan işverenler, eksik bildirilen primleri de telafi etmek durumunda kalacaklar.

Özellikle meslek kodu hataları, işverenlerin ciddi cezalarla karşılaşmalarına neden olabilir. Meslek kodlarının yanlış girilmesi veya eksik bildirilmesi durumunda, işverenler 1341 TL ile 161,000 TL arasında değişen cezalarla karşılaşabilirler. Bu hatalar ayrıca çalışanların aldığı ücretin belirlenmesinde de etkili olabilir ve eksik ücret ödenmesine neden olabilir.

SGK, kaçak işçi çalıştırmanın tespiti için işçilerin bordrolarını yakından izliyor ve eksik ücret bildiren işverenlere yüksek cezalar uyguluyor. İnceleme sonucunda eksik primlerin tamamlanması gerekebilir ve işverenlerin düzeltme talepleri reddedilirse, SGK'ye şikayette bulunmaları veya dava açmaları gerekebilir.

Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Özellikle yıpranma payı bulunan meslek gruplarında doğru meslek kodunun girilmesi, işçilerin hak ettikleri yıpranma payını alabilmeleri açısından kritik önem taşır. Bu nedenle işverenlerin meslek kodlarını doğru ve eksiksiz olarak bildirmeleri, cezalardan kaçınmaları ve çalışanların haklarını korumaları için hayati önem taşır.