Elektrik fiyatlarına yönelik artış iddiaları hala netlik kazanmış değil. Ancak tasarruf uzmanı Çağada Kırım'ın yaptığı değerlendirmelere göre, önemli bir artışın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Merkez Bankası toplam rezervlerini açıkladı Merkez Bankası toplam rezervlerini açıkladı

SEÇİM SONRASI ARTIŞ BEKLENEBİLİR

Evlerde kullanılan elektriğin fiyatının mevcut düzeyinin oldukça altında olduğunu belirten Kırım, yüksek sanayi elektrik fiyatlarına dikkat çekti ve şunları dile getirdi: "Elektrik fiyatlarına ilişkin artış söylentileri var ve bu konuda duyumlar alıyoruz. Ancak son sözü söyleyecek olan kurum EPDK'dır. Ev elektrik fiyatları yaklaşık bir yıldır değişmedi. Diğer taraftan, her şeye zam geldiği bir ekonomide elektrik fiyatlarına yapılmamış olması, gelecekte birikmiş bir zammın işareti olabilir. Şahsi kanaatime göre, bir artış olursa bu seçimlerden sonra gerçekleşecektir."

YÜZDE 200'E KADAR ARTIŞ BEKLENEBİLİR

Elektrik fiyatlarındaki artış oranının yüzde 400'lere kadar çıkabileceğini belirten Kırım, şu şekilde konuştu: "Maliyet ve tarife fiyatlarına baktığımızda, evlerin elektrik fiyatları ile maliyet arasında ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Bu fark yüzde 400'lere kadar ulaşabiliyor. Kademeleri de göz önüne alırsak, ev elektrik fiyatlarında yüzde 150 ile 200 arasında bir artış beklenebilir. Ayrıca, sanayi kuruluşlarının yüksek elektrik fiyatları, enflasyonu artırırken, evlerdeki artışın etkisi daha sınırlı olacaktır. Elektrik fiyatlarının yaz aylarında güncellenmesi kaçınılmaz. Beklentim, ekonomi yönetiminin, sanayi elektriğinin enflasyona etkisini göz önünde bulundurarak ev elektrik fiyatlarını daha yüksek tutmasıdır. Bu, enflasyonla mücadelede daha etkili bir strateji olacaktır."