Tüketiciyi kandıran etiketler tarih oluyor! Marketlerde yeni dönem başlıyor Tüketiciyi kandıran etiketler tarih oluyor! Marketlerde yeni dönem başlıyor

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bugün yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde bu enerji kaynaklarının fiyatlarında düzenleme yapılacağını belirtti. Karahan'ın bugün kamuoyuna duyurduğu yılın ilk enflasyon raporunda, 2024 sonu için enflasyon beklentisinin %36, 2025 sonu için %14 ve 2026 sonu için ise %9 olduğu açıklandı.

Bu enflasyon tahminleriyle birlikte, elektrik ve doğalgaz gibi enerji kalemlerinde olası zamlar da gündeme geldi. Karahan, bu konuda şu ifadeleri kullandı: "Biz enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemin fiyatlarında yaşanabilecek artışları göz önünde bulunduruyoruz. Bu bağlamda, enerji fiyatlarında düzenleme yapılması bekleniyor. Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde hareket ediyoruz ve bu program oldukça bağlayıcı nitelikte. Varsayımlarımızın gerçekleşeceğini düşünerek tahminlerimizi güncelledik ve fiyat artışlarını da bu doğrultuda yansıttık."