Sağlık alanında büyük destek: 15 bin hemşire ve 35 bin sağlık çalışanı alımı! Sağlık alanında büyük destek: 15 bin hemşire ve 35 bin sağlık çalışanı alımı!

E-cigarette and Vaping use Associated Lung Injury (EVALI) olarak adlandırılan bu hastalık, doğrudan elektronik sigara kullanımına bağlı olarak akciğerde meydana gelen hasarı ifade eder. Bu hastalık, kişinin elektronik sigara kullanırken ani olarak ortaya çıkan akut akciğer hasarını içerir. Dikkat çekici olan nokta ise, hastaların genellikle son üç ay içinde, hatta sadece birkaç hafta gibi kısa bir sürede elektronik sigara kullanmış olmalarıdır.

EVALI hastalığının belirtileri nelerdir?

Son 90 gün içinde elektronik sigara veya benzeri ürünlerin kullanılması durumunda, kişide balgam, öksürük, nefes darlığı, ateş, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, ve iştahsızlık gibi semptomlar görülmesi durumunda, akciğer grafisinde her iki tarafta zatürre görünümü tespit edilmesi halinde, bu kişilere EVALI tanısı konulmaktadır.

Elektronik sigara kalp-damar hastalıklarını artırıyor

Nikotin, damar oluşumunu, kan basıncını ve hızını, koroner damarları ve kan akışını olumsuz etkiler. Özellikle nikotin içeren elektronik sigara kullananlarda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski sigara içenlerle aynı derecede yüksektir.

İdrar yolları, bağırsak ve mide sağlığını tehdit ediyor

Elektronik sigara, solunum sistemi dışında boşaltım ve sindirim sistemlerini de etkiler. Mesane ürotelyal hiperplazisi, mesane kanseri ve çeşitli böbrek hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, ağız kuruluğu, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi şikayetler de elektronik sigaranın potansiyel etkileri arasındadır.

Kısırlığa neden olabilir

Sigaranın üreme hormonlarını olumsuz etkilediği ve kısırlığa yol açtığı bilinmektedir. Elektronik sigara da benzer şekilde erkeklerde spermiyogram kalitesini azaltabilir ve üreme hormon sistemi disfonksiyonuna neden olabilir.