AK Parti yönetimi tarafından sunulan senaryolar arasında öne çıkan bir adım ise emeklilere hane bazlı gelir desteği sağlanması. Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı'nın ödeneklerinden emeklilere yönelik sosyal yardımların artırılması planlanıyor. Hane geliri asgari ücretin altında kalan emeklilere, nakdi olarak yakıt, doğal gaz, elektrik, su ve gıda gibi temel ihtiyaçlar konusunda yardımlar sunulacak.

Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Özellikle ek geliri olmayan ve kira geliriyle geçimini sağlayan emeklilerin bu desteklerden yararlanabileceği belirtiliyor. Mevcut düzenleme, seçim sonrasında değerlendirilmek üzere planlanıyor ve uygun bulunması halinde Meclis'e sunulacak. Bu adımlarla birlikte emekli, dul ve yetim aylığı alan hanelerin toplam gelirleri belirli bir seviyeye yükseltilecek.

Bu destekler için genel bütçeden ayrılan 498 milyar liralık ödenek kullanılacak. Bu kapsamda, evi kira olan ve ek geliri olmayan emeklilerin refah seviyelerinin artırılması hedefleniyor. Türkiye genelinde 16,5 milyon emekli bulunurken, yaklaşık 3 milyon emekli 10 bin ila 17 bin lira arasında emekli aylığı alıyor. Desteklerle bu gelir farkının azaltılması amaçlanıyor.