Emeklilerin  2023 yılı ocak ve temmuz ayında önceki 6 aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre zamlanacak. Ücretli ve kendi hesabına çalışan emeklilerin aylıkları, ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon verilerine göre belirlenecek.

Memur emekli aylıkları ise toplu sözleşme hükümlerine göre ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 oranında artırılacak, ayrıca enflasyon farkları da aylıklara ilave edilecek.

Özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 40.28'e yükselmiş durumda. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 40.28 oranındaki zamın yanı sıra refah payıyla birlikte aylıklarının yüzde 50'yi geçmesini bekliyor.

Emekli aylıkları, sigortalının çalıştığı süre, prim ödeme gün sayısı ve brüt kazancı üzerinden hesaplanır. Prim gün sayısı ve sigortalılık süresi arttıkça aylık miktarı da artar. Emekli aylığı hesaplamaları, emeklilik tarihine ve çalışma koşullarına göre değişebilir.

Bu yılın başında yapılan zamla en düşük emekli aylığı 7.500 TL'ye yükselmişti. 2023 yılında yapılacak zamlarla en düşük emekli aylığı 10.000 TL'yi geçebilir.

Bir Meclis düzenlemesi ile en düşük emekli aylıklarında artış yapılması planlanıyor. Bu artış, kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı olacak, önümüzdeki günlerde netleşecektir.

Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenlemenin detayları belli oldu! Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenlemenin detayları belli oldu!

Yılbaşında emekli olacaklar, aylıklarını yüzde 68.01 enflasyon ve 1.35 büyüme farkıyla birlikte yaklaşık yüzde 70 oranında artışla alacaklar. Memur emekli aylığı hesaplamaları, gösterge rakamı, memur maaş katsayısı, taban aylığı, kıdem aylığı, unvan, oranlar, özel hizmet tazminatı, makam, görev ve temsil tazminatları gibi birçok faktöre dayanıyor.