Geçmişi asgari ücretten gelen bir birey, ilerleyen yıllarda tavan kazançtan prim yatırarak emekli aylığını 20 bin liranın üzerine taşıyabilir. SGK'ya yüksek bildirilen prime esas kazanç, emekli maaşını olumlu yönde etkiler. İster işçi, ister memur, isterse esnaf statüsünden emekli olun, destek primi ödeyerek çalışmaya devam edenlerin aylıklarını artırmak için çeşitli formüller mevcuttur.

Asgari ücretle başlayan bir geçmişe sahipseniz ve sonraki yıllarda tavan kazançtan prim yatırırsanız, ileride alacağınız emekli aylığı 20 bin liranın üzerine çıkabilir. Farklı sosyal güvenlik statülerinde çalışanlar, son 3.5 yılda SSK'dan emekli olduklarında kazançlarını artırabilirler.

Türkiye'de et ve tavuk tüketimi AB ülkelerinin gerisinde! Türkiye'de et ve tavuk tüketimi AB ülkelerinin gerisinde!

Bu yıl için SSK'lı çalışanların asgari prim tutarı 7 bin 500 lira, azami prim tutarı ise 56 bin 257 lira olarak belirlendi. Hem SSK'lılar hem de Bağ-Kur'lular, primlerini tavandan SGK'ya bildirdiklerinde, her ay için alacakları emekli aylığı artar.

Emekli olduktan sonra aylığını kestirip çalışmaya devam edenler, aylıklarını yükseltebilirler. Ancak yeni aylığın eskisinden daha yüksek olması için uzun bir süre ve yüksek prim ödemesi gerekmektedir.

Emekli aylığını artırma, kök aylık hesabı ve yeni zamda merak edilen soruların yanıtları şu şekildedir:

  1. Prim gün sayısının çok fazla olması emekli aylığını artırır mı? Uzun yıllar çalışmak ve çok sayıda prim günü biriktirmek, yüksek aylık almak için yeterli değildir. Önemli olan, prime esas kazancın yüksek bir şekilde gösterilmesidir. Birden fazla işte çalışanların ikinci iş için de prim yatırmaları gerekmektedir. SGK'ya bildirilen matrah arttıkça emekli aylığı da yükselir.

  2. Emekli aylığımın artması için aktif çalışırken nelere dikkat etmeliyim? Prim, ikramiye gibi ek ödemelerinizi prime esas kazanca ekleyerek göstermeniz önemlidir. Birden fazla yerde sigortalı çalışıyorsanız, primi mutlaka yatırmanız gerekmektedir. Emeklilik öncesi son 3.5 yıl çok kritiktir. İmkanınız varsa bu dönemde SSK'lı olarak tavandan prim yatırarak aylığınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca borçlanmaların sosyal güvenlik tavanı üzerinden yapılması da emekli aylığını artırır.

  3. SSK'lı olarak çalışanlar isteğe bağlı sigortayla prim tutarını artırabilir mi? İsteğe bağlı sigorta, SSK'lı çalışanlar için geçerli değildir. Ancak isteğe bağlı sigorta, kişilere isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olma imkanı sunar.