Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonunda beklenen enflasyon oranı Ekim ayı itibarıyla yüzde 68,01'e yükseldi.

Yeniçağ'ın haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun bir görüşme sonrasında gazeteci Cem Küçük'e önemli açıklamalarda bulunarak milyonlarca memur ve emekliyi etkileyecek bir karar aldıklarını duyurdu. Şimşek, bu yılbaşından itibaren memur maaşları için "refah payı" uygulamasının kaldırılacağını belirtti.

Emekliler dikkat! Bankalar promosyon ücretlerinde değişikliğe gidecek Emekliler dikkat! Bankalar promosyon ücretlerinde değişikliğe gidecek

Söz konusu değişiklik, mevcut "refah payı" uygulamasından yararlanamayacakları için milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarında önemli bir kesinti anlamına geliyor. Öyle ki ortalama olarak yüzde 10 şeklinde uygulanan "refah payının" maaş zammına yansıtılmaması, en düşük memur maaşı alan bir vatandaşın Ocak ayındaki zammından 2,277 lira daha az almasına neden olacak.