EMEKLİ MAAŞI ZAMMI EKİM AYINDA MASAYA GELECEK

Ağustos ayında Toplu Sözleşme Görüşmelerinin ve zammının kesinleşmesi sonrası Erdoğan'ın talimatını verdiği emekliye ek zam düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmaları hızlandırdı.

Emekli maaşı düzenlemesi en güçlü seçenek şu şekilde oluştu:

  • Ekim ayında Cumhuriyetin 100. yılına özel emekli bayramı ikramiyesi ödemesi ve en düşük emekli maaşı düzenlemesi
  • Ocak ayında refah payı ile birlikte emekliye zam düzenlemesi

YENİ MAAŞ ZAMMI SİSTEMİ GELİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'te maaş zamları için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Yeni dönemde ücret artışları hedef enflasyona göre yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaş artışlarına ilişkin "Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak" dedi.

Küresel piyasalarda akaryakıt krizi kapıda! Küresel piyasalarda akaryakıt krizi kapıda!

2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da (OVP), yeni bir emeklilik sistemi ve kıdem tazminatı düzenlemesi yer alıyor.

YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ

Yeni emeklilik sistemi, bireysel emeklilik sistemine benzer şekilde çalışacak. Çalışanların maaşlarından yüzde 8.33 oranında kesinti yapılarak bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Bu fon, çalışanlar 60 yaşına geldiğinde ve sosyal güvenlik sisteminden emekli olduklarında kendilerine verilecek.

60 yaşına gelmeden ev, araba almak veya evlenmek gibi durumlarda, fonda biriken paranın yarısını bir defaya mahsus olmak üzere çekilebilecek.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminatı, yeni sistemde 60 yaşına geldikten sonra alınabilecek. 60 yaşına gelmeden işten ayrılan çalışanlar, kıdem tazminatını alamayacaklar.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE ZAM

OVP'deki enflasyon tahminlerine göre, memur ve memur emeklilerine yapılacak zamlar da değişti. 2024 yılı için toplu sözleşmede belirlenen yüzde 15 ve yüzde 10'luk zamlar, yüzde 65'lik enflasyonun altında kalacağı için, Ocak ayında enflasyon farkı verilecek.

Bu doğrultuda, en düşük memur maaşının 40 bin TL, en düşük emekli maaşının da 34 bin TL olması bekleniyor.

GENEL DEĞERLENDİRME

Yeni emeklilik sistemi, kıdem tazminatının 60 yaşına kadar alınamamasını öngörüyor. Bu durum, çalışanlar için önemli bir dezavantaj olarak görülüyor.

Memur ve memur emeklilerine yapılacak zamlar ise, enflasyona göre artırılıyor. Bu durum, çalışanların refah seviyesini korumaya yardımcı olacak.