Memur ve emeklinin zam oranı belirlendi! İşte güncel rakamlar Memur ve emeklinin zam oranı belirlendi! İşte güncel rakamlar

Dr. Şeref Oğuz, emekli maaşlarına son yapılan zamları değerlendirdi. En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye yükseltilmesinin, bu ücreti alan 6 milyonun üzerinde emekli için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirterek, "Emekli de acıkabiliyor, iştahı çalışandan da düşük değil. Bu miktarlarla geçinebilmeleri mümkün değil. Özellikle 10 bin TL maaş alan emekliler ciddi rahatsızlık duyuyor. Bu işin prensibini söylüyorum; en düşük emekli maaşı alanların sorununu yüzde zamlarla çözemezsiniz" diye konuştu.

NET RAKAM VERDİ: 14 BİN 431 TL

Ekonomim'de yer alan habere göre seçimler öncesinde özellikle en düşük emekli maaşı alanlara zam yapılmasını beklediğini vurgulayan Oğuz, "Mart ayında seçim öncesinde ben bir düzeltme bekliyorum. Çünkü bu 6 milyon emekli oy veriyor. Bu emeklilerimizin maaşlarının TÜRK-İŞ'in 2023 Aralık ayında açıkladığı açlık sınırı olan 14 bin 431 TL'ye yükseltileceğini düşünüyorum. Tabii burada keskin bir bıçak da var, mesela 10 bin 2 TL alanlar ne olacak? Yani tüm emekliler için kademeli bir artış da gündeme gelebilir. Hükümetin tüm alternatifleri değerlendireceğini düşünüyorum" yorumunu yaptı.