Bu ek zam, özellikle memur emeklilerine yapılan zam oranı ile farkı kapatmak amacıyla SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılan yüzde 42.57'lik ek zam oranının yüzde 49.25'e çıkarılması düzenlemesini içeriyor ve Meclis tarafından kabul edildi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılan iki ek zam ile emekli maaşları yüzde 49,25 oranında arttırıldı. Yüzde 49.25'e eşitlenen 14 milyon emeklinin ek zam ödemesi için takvim netleşti.

Çalışma Bakanı Işıkhan, ek zammın hesaplara yatma tarihiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Aylık farklar, yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatacak" dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu, ek zamma ilişkin yasal düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından gelecek hafta itibarıyla ek zamları hesaplara aktaracak.

Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artış oranlarına 11.68 puan daha eklenerek, maaş artış oranlarını tüm emekliler için eşitlediklerini belirtti. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlarının maaş artış oranını da Memur emeklisi vatandaşlar gibi yüzde 49.25'e yükseltmiş olduk.

Otomotiv sektöründe şubat ayı rekoru kırıldı Otomotiv sektöründe şubat ayı rekoru kırıldı

Seçim öncesinde ekonomist Şeref Oğuz'un beklentisine göre, Mart ayında en düşük emekli maaşı alanlara zam yapılması bekleniyor. Şeref Oğuz, bu artışın seçim öncesinde gerçekleşebileceğini ve tüm emekliler için kademeli bir artışın gündeme gelebileceğini ifade etti. Özellikle 6 milyon emeklinin oy potansiyeli göz önüne alındığında, bu konuda yapılacak düzenlemelerin önemli bir etkisi olabilir. Hükümetin bu konuda tüm alternatifleri değerlendireceği düşünülüyor.