Indicata'nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre, ocak ayında çevrim içi platformlarda toplam 354 bin 743 kurumsal ilan yayınlandı. Geçen yılın aynı dönemine göre ilan adetlerinde yüzde 9'luk bir düşüş yaşanırken, satış adetleri ise yüzde 11 artış gösterdi ve 181 bin 774 seviyesine ulaştı.

Pazarda en çok tercih edilen markalar arasında yer alan Fiat, hızlı satışlarıyla dikkat çekti. İkinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında en fazla satışı yapılan ilk 35 markanın 249 modeline ait 417 bin 558 ilan, fiyat değişimleri incelenerek analiz edildi. Bu analize göre, geçen ay perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 0,09 oranında düşüş gösterdi.

Araçların motor tipine göre değerlendirildiğinde, dizel araçlar toplam satışların büyük bir kısmını oluşturdu. Geçen ay  ikinci el çevrim içi pazarında 107 bin 404 adet dizel araç satıldı. Bunları, 66 bin 866 adet benzinli ve 5 bin 94 adet oto gazlı araç takip etti. Hibrit araç satışı 1335 adetle sınırlı kalırken, ikinci el elektrikli araç satışı ise 1075 adet olarak gerçekleşti.

Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor! Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor!

Rapora göre, geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında dizel araç satış payında yüzde 8'lik bir düşüş görülürken, elektrikli araçların satış payında yüzde 104,3'lük bir artış yaşandı.

İkinci el otomobil alıcıları, genellikle araçların ortalama satış süresine de dikkat ediyorlar. Bu yılın ocak ayında yapılan satışlarda, araçların ortalama satış süresi 45 gün olarak belirlendi. Ancak Fiat markası, bu ortalamayı aşarak araçlarını sadece 38 günde satabildi.

Ocak ayında satılan binek araçların yüzde 42,2'sini C Segmenti araçlar oluşturdu. Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında, E, S ve F segment araç satışlarının toplam binek araçlar içindeki payının arttığı gözlendi. Bu da, otomobil tercihlerinde belirli bir değişim olduğunu işaret ediyor.