Kredi kartı kullanımına yönelik yeni tedbirler: Limitler düşüyor! Kredi kartı kullanımına yönelik yeni tedbirler: Limitler düşüyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan "2024 Yılı Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Bireylere Verilecek Eğitim Desteği Tutarlarına İlişkin Tebliğ", Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, 2024 yılında engellilere yönelik bireysel eğitim desteği aylık 4 bin 692 lira olarak belirlendi. Bu destek, özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde bireysel eğitim alacak engelli bireyleri kapsayacak şekilde düzenlendi. Ayrıca, grup eğitimi için ise aylık 1314 lira ödenmesi kararlaştırıldı.

Özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde sağlanan destek eğitiminin finansmanı, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Bu destek, katma değer vergisi (KDV) hariç olup, engelli bireylerin bireysel veya grup eğitim ihtiyaçlarına yönelik yapılan harcamaları kapsayacak. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten aşan kısmın ilgililer tarafından karşılanması gerekecek.