Şap hastalığı sebep oldu. Canlı hayvan ticareti durdu. Canlı hayvan ticaretinin durmasıyla birlikte et fiyatlarında gerileme olacağı düşünülüyor.

Bakanlık harekete geçti

 SAT-2 tipi şap virüsü Türkiye' de görüldü. Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

Gerekli önlemler aldı

Bakanlık, bu hastalık sebebiyle harekete geçti. Gerekli tedbirler aldı.

Yasaklandı

Tedbirler alındı ve ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındatüm hayvan hareketlerinde yasaklanma oluştu.

Prof. Dr. Serdar Sayan: "Birçok vergide ciddi artışlar olacak" Prof. Dr. Serdar Sayan: "Birçok vergide ciddi artışlar olacak"

Düşmesi bekleniyor

Hayvan pazarlarının kapalı. Bu nedenle  artan  et fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Açıklamalarda bulundu

 Konuyla ilgili Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, açıklamalarda bulundu.

Et fiyatları düşecek

Yağmur, et fiyatlarının hastalık nedeniyle yükseldiğini anlattı ve “Şap hastalığından dolayı canlı hayvan giriş ve çıkışları olmadı. Canlı hayvan pazarları kapalı olduğu içinde fiyatlar yükseldi. Bakanlığa bizler başvuruda bulunduk ve bu taleplerimiz sonuçlandı. Aşısı vurulan hayvanların sevkiyatı artık açıldı. Yüksek fiyatları da biz bakanlığa bildirdik ve onlarda gerekli önlemleri alacağını belirtti. Salı gününden itibaren Et ve Süt Kurumu bulunan illerimizde tüm kasaplarımız et alabilecek” dedi. Bununla birlikte şap hastalığına önlemler alındığını ve vatandaşların gönüllerinin rahat olması gerektiğini bildirdi. Et fiyatlarında da düzenlemeye gidileceği bildirildi.