Kayıt dışılıkla mücadele kapsamında alınan önlemler kapsamında, kiralık konutlarla ilgili uygulama da güçleniyor. GİB'in başlattığı bu uygulama ile kiracıların beyanları ile ev sahiplerinin bildirimleri karşılaştırılacak. Bu sayede düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar tespit edilerek vergi kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Dijital Vergi Dairesine abone olan kiracılar, kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak "Kira Bildirim Formu"na erişebilecekler. Ayrıca e-Devlet şifresiyle de gerekli bilgilere ulaşmak mümkün olacak. Sisteme giriş yapanlar, "Değerli mükellefimiz, bilgileri doldurarak kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesine destek olabilirsiniz." şeklinde bir mesajla karşılaşacaklar.

Bu denetimler sadece kiracıları değil, aynı zamanda emlak sektörünü de kapsıyor. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, vergi dairesi personelinin sahada kiracı ve ev sahiplerini ziyaret ederek detaylı bilgi talep ettiğini ifade etti. Kiralara ilişkin soruların yanı sıra emlakçıların da denetlendiğini belirten Akçam, vatandaşların ve emlakçıların Dijital Vergi Dairesi üzerinden "Kira Bildirim Formu"nu doldurarak denetim sürecine katkı sağlayabileceklerini vurguladı.

Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem

Kira beyannamesi verme sürecinin 1 Mart'ta başlayacağını hatırlatan Akçam, ev sahiplerine, beyanname verme süreciyle ilgili bilgilendirme yaparak gerekli adımları atmaları konusunda uyardı. Akçam, vatandaşların vergi yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra endişe etmelerine gerek olmadığını, ayrıca kira vergisinde belirli istisnai durumlar olduğunu da hatırlattı.