EYT’de 'Beklemede'yazısını görüp de hala emekli maaşını alamayanların yapması gerekenler anlatıldı. EYT mağdurlarının öncelikle Alo 170'i araması gerekiyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası kapsamında emekliliğe hak kazananların sayısı 2 milyonu geçti. Ancak Mart ayında başvurup hala emeklilik işlemleri tamamlanmayanlar var. Bu durumun, eksik prim, tescil sorunu veya SGK borcu gibi nedenlerle olduğu belirlendi. E-devlet üzerinden kontrol edenler "EYT evrak beklemede, dosya kaldırıldı" yazısıyla karşılaşırlarsa, Alo 170'i aramaları gerekiyor.

Zeytinyağı piyasası uçtu! Serbest piyasada zeytinyağ fiyatları Zeytinyağı piyasası uçtu! Serbest piyasada zeytinyağ fiyatları

BAŞVURULAR NEDEN KABUL EDİLMİYOR

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre, EYT'den yararlanmak isteyenler hem internetten, hem posta yoluyla, hem de doğrudan SGK merkezlerine başvuruda bulunuyorlar. Ancak yılı ve primi dolmayanların başvuruları kabul edilmiyor. Ayrıca, SGK borçları ödenmedikçe emeklilik işlemi yapılamıyor. Borçlar yatırıldıktan sonra aylık bağlanıyor.

İşlemleri devam eden ve aylığı bağlanamayan EYT'lilerin bir kısmının farklı kurumlarda hizmet süreleri bulunuyor. Farklı illerde ve sosyal güvenlik merkezleri arasındaki yazışmalar ve dosyaların tespiti gibi nedenlerle işlemler gecikebiliyor. Dosyalar bulunarak hizmetler birleştiriliyor, yazışmaların ve eksiklerin giderilmesinin ardından emekli aylığı bağlanıyor. Dosya ve başvuru ile ilgili sorun yaşayanların SGK müdürlüklerine başvurması gerekiyor.