Fas’ta dün Marakeş’in El-Huz bölgesinde 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Fas İçişleri Bakanlığı, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının son olarak 2 bin 12’ye, yaralıların sayısının ise 1404’ü ağır olmak üzere 2 bin 59’a ulaştığını açıkladı.Ölenlerin, El-Huz bölgesi, Tarudant, Şişava, Verzazat, Marakeş, Azila, Agadir, Kazablanka ve Yusifiyye bölgesinde olduğu bildirildi.

Depremde arama kurtarma çalışmalarına Fas Silahlı Kuvvetleri, yerel yönetimler, güvenlik güçleri ve sivil savunma ekipleri destekk veriyor. Deprem bölgelerine insani yardım gönderilmesi için tüm imkanlar kullanılıyor.

Fas medyası, dün yerel saatle 23.10’da gerçekleşen depremin başkent Rabat dahil olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildiğini aktarmıştı. Fas İçişleri Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, Marakeş’in El-Huz bölgesindeki 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 1037’ye, yaralı sayısının ise 721’i ağır olmak üzere 1024’e çıktığını duyurmuştu

TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

Depremde arama kurtarma çalışmalarına Fas Silahlı Kuvvetleri, yerel yönetimler, güvenlik güçleri ve sivil savunma ekipleri devam ediyor. Deprem bölgelerine insani yardım gönderilmesi için tüm imkanlar kullanılıyor.

“SON YÜZYILIN EN BÜYÜK DEPREMİ”

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentindeki 7 büyüklüğündeki depremin ülke tarihinde son yüzyılın en büyük depremi olduğunu ifade etti.

400 KİLOMETRELİK ALANDA HİSSEDİLDİ

Fas resmi ajansı MNA’ya konuşan Enstitü Başkanı Cabur, depremin merkez noktasının Marakeş’in 80 kilometre güneybatısındaki El-Huz bölgesi olduğunu ve 400 kilometrelik bir alanda hissedildiğini söyledi.

Cabur, Enstitü’nün yüzyıldan bu yana bu büyüklükte bir depremi ilk kez kaydettiğine dikkati çekerek, depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu vurguladı.

Kremlin duyurdu: Tahıl anlaşması askıya alındı! Kremlin duyurdu: Tahıl anlaşması askıya alındı!

Cabur, yüzlerce artçı sarsıntının meydana geldiğini, bunların en güçlüsünün ise 6 büyüklüğünde olduğunu, ancak artçıların çoğunun hissedilmediğini aktardı.

DSÖ’DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Fas’ta dün gerçekleşen 7 büyüklüğündeki depremin Marakeş ve çevresinde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve 300 binden fazla kişiyi etkilemesine yol açtığını bildirdi.

Türk Kızılay da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fas’ın Marakeş şehrindeki deprem sonrası afet ekiplerinin gelişmeleri yakından izlediğini açıkladı.

DÜN YEREL SAATLE 23.10’DA DEPREM OLDU

Fas İçişleri Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, Marakeş’in El-Huz bölgesindeki 7 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 820, yaralı sayısının ise 672 olduğunu duyurmuştu.

Fas medyası, dün yerel saatle 23.10’da gerçekleşen depremin başkent Rabat dahil olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildiğini aktarmıştı.