Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugünkü açıklamaları, Fed'in para politikasının sıkılaşmasının tamamlandığı beklentilerini artırarak altın fiyatlarındaki yükselişi hızlandırdı.

Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması! Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması!

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dengeli bir şekilde ilerlediğini ve yetersizlik ile aşırı sıkılaşma risklerinin daha dengeli hale geldiğini vurguladı.

Powell, attıkları güçlü adımların politika faizini oldukça kısıtlayıcı bir seviyeye getirdiğini ifade ederek, "Bu noktada yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımızı net bir şekilde söylemek veya politikanın ne zaman gevşetilebileceği konusunda yorum yapmak erken olur. Politikayı daha da sıkılaştırmak için hazırız, ancak gevşetme konusundaki zamanlamayı belirlemek için henüz erken" dedi.

Piyasaların Powell'ın faiz oranlarının kısıtlayıcı bir düzeyde olduğu yorumlarına odaklandığını, ancak para politikasının gevşetilmesiyle ilgili erken konuşmanın uyarısının göz ardı edildiğini analistler ifade etti. Powell'ın politika duruşunda net bir çerçeve çizmekten ziyade, dengeli bir yaklaşım benimsediğine dair vurgular ön plandaydı.

Öte yandan altın gram fiyatı 1,924 liradan alıcı buluyor