Ek MTV iptal edilecek mi? Gözler o tarihte! Ek MTV iptal edilecek mi? Gözler o tarihte!

Fed enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25 - 5,50 aralığına yükseltti. Faizler böylece Ocak 2001’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de 25 baz puanlık artış olması yönündeydi.

Fed 15 ay süren sıkılaşmanın ardından enflasyonda yavaşlama sinyalleriyle Haziran toplantısında oybirliğiyle faizleri değiştirmeme kararı almıştı. Başkan Jerome Powell, gelecek toplantılarda yetkililerin daha fazla faiz artışını uygun gördüğü mesajını vermişti.

ABD’de son açıklanan Haziran ayı enflasyonu yıllık yüzde 3 olarak 2 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

FED enflasyonla mücadele için yine "faiz" dedi

Fed Başkanı Jerome Powell geçen ay Portekiz'de katıldığı Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir konferansta "ABD ekonomisi aslında oldukça dirençli" demişti. Enflasyonda belirgin bir gerileme gören kurum faiz artışına gitmemişti. Geçtiğimiz ay faiz artırımını 10 ayın ardından durduran FED yeniden faiz artırımı yaptı. FED'in faiz kararı son aylarda oldukça gerilemesine rağmen "enflasyonla mücadele" kapsamında atıldığı ifade ediliyor.FED'in bir yılı aşkın bir süredir ekonomiyi yavaşlatarak ve tüketimi düşürerek fiyat artışlarını düşürmeyi hedefliyor. Ancak bu yaklaşım, ABD ekonomisi üzerinde resesyon riski yaratıyor.