Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem Apartmanlarda turizm amaçlı kiralama için yeni dönem

Hafta boyunca, Fed'in faiz politikasındaki belirsizliklerin devam etmesi küresel piyasaları etkiledi. Yatırımcılar, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed'in faiz kararını bekleyiş içerisinde.

Globale yayılan enflasyon endişeleri ve bu doğrultuda atılacak para politikalarına ilişkin belirsizlikler, piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor. ABD'de açıklanan tüketici ve üretici enflasyon rakamlarının beklentileri aşması, Fed'in faiz indirimlerine yönelik spekülasyonları zayıflattı.

Piyasa analistleri, 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan Fed toplantısında faiz oranlarının sabit kalmasını bekliyor. Ancak, bankanın faiz indirimine başlama ihtimali önümüzdeki aylarda artıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ve ekonomiye yönelik projeksiyonları, yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek. Ayrıca, politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerini içeren "dot plot" grafiği de piyasalarda önemli bir referans olacak.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz yıl enflasyonun geçici olduğunu ifade ettiği için pişmanlık duyduğunu açıkladı. Yellen, kira maliyetlerinde beklenen düşüşün bu yıl enflasyonu etkileyeceğini ve bunun zaman alabileceğini belirtti.

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,4'e yükseltti. Bu, küresel ekonomideki iyileşme sinyalleri olarak yorumlanıyor.