Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) duyurusuna göre, ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen mükellefler, 2023 mali yılına ilişkin beyannamelerini 1 Nisan Pazartesi gününe kadar elektronik ortamda iletebilecekler.

Ücret, kira, menkul sermaye geliri veya diğer kazanç ve iratlarla sınırlı olan mükellefler ise yıllık gelir vergisi beyannamelerini "Dijital Vergi Dairesi (Hazır Beyan Sistemi)" üzerinden de verebilecekler. Bu süreçte mükellefler, geçen yıl elde ettikleri gelirleri doğru bir şekilde beyan etmeli ve beyanname verme süresini kaçırmamalılar.

Ayrıca, geçen yıl elde edilen gelirlerin beyan edilmesine dayalı olarak hesaplanan gelir vergisinin, mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. Bu taksitlerin ödeme süresini kaçırmamak ve gecikme faizleriyle karşılaşmamak için mükelleflerin dikkatli olmaları önem taşıyor.

Vergi beyanı sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak ve yasal yükümlülükleri zamanında yerine getirmek için mükelleflerin belirlenen süre içerisinde gerekli adımları atması büyük önem taşıyor.