Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ, bu değişikliği duyurdu.

1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor

Düzenleme kapsamında, 200'den fazla şubesi bulunan zincir marketler, 250 metrekareden büyük satış alanlarına sahip olan mağazalarında glütensiz un, tatlı ve tuzlu atıştırmalık ürünleri bulundurmakla yükümlü tutulacaklar. Ayrıca, 400 metrekareden büyük satış alanlarına sahip olan şubelerinde ise glütensiz ekmek, un, makarna, tatlı ve tuzlu atıştırmalık ürünlerinin sürekli olarak ve talebi karşılayacak miktarda bulundurulması gerekecek.

Bu düzenlemeyle, glüten intoleransı olan bireylerin glütensiz ürünlere erişimini kolaylaştırmak ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak hedefleniyor. Bazı hükümler 1 Haziran'da, bazıları ise 1 Eylül 2024'te yürürlüğe girecek. Bu adım, sağlık ve beslenme alanında önemli bir adım olarak nitelendirilirken, glütensiz ürünlere erişimin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak bir yol haritası olarak değerlendiriliyor.